Aiemmat festivaalit

Festivaaleillamme on vuosien varrella esitelty useita klassikoita, sekä lukuisia hieman tuntemattomampia helmiä. Alla on lista kaikista festivaaleillamme esitetyistä elokuvista.

2016 (Kauhua ja jännitystä) 

  • Le Manoir du diable (1896), Der Student von Prag (1913)
    Esitetty pe 26.8. 2016 klo 17:00
    Säestys: Meriheini Luoto (avainviulu, viulu ja efektit, sävellys), Minna Koskenlahti (lyömäsoittimet), Irina Cederberg (kantele)
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1920)
    Esitetty pe 26.8.2016 klo 19:30
    Säestys: Trio Mutual
  • The Cat and the Canary (1927)
    Esitetty pe 26.8.2016 klo 21:30 (alkuperäisellä musiikilla 23.8. ja 25.8.)
    Säestys: Kari Mäkirannan orkesteri
  • Aataminpoika Forsström ja huopanullitanssit (2015), Herätä minut (2016)
    Esitetty la 27.8.2016 klo 10:30
    Säestys: Ilkka Uksila, Sampo Kasurinen, Aleksis Liukko ja Janne Tuovinen (Herätä minut)
  • Haunted Spooks (1920), There It Is (1928), Dr. Pyckle and Mr. Pryde (1925)
    Esitetty la 27.8.2016 klo 12:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • La chute de la maison Usher (1928), The Fall of the House of Usher (1928)
    Esitetty la 27.8.2016 klo 14:30
    Säestys: Janne Storm & Tero Holopainen
  • Orlacs Hände (1924)
    Esitetty la 27.8.2016 klo 16:30
    Säestys: Snake Duo (Tapio Niemelä & Keijo Koski)
  • Seven Footprints to Satan (1929)
    Esitetty la 27.8.2016 klo 19:00
    Säestys: Sanna Pietiäisen orkesteri
  • Der Golem (1920)
    Esitetty la 27.8.2016 klo 21:30
    Säestys: Salla Hakkolan orkesteri
  • The Lodger (1926)
    Esitetty su 28.8.2016 klo 14:00 (alkuperäisellä musiikilla 22.8. ja 24.8.)
    Säestys: Jarmo Saari

2015 (Suuret amerikkalaiset) 

  • The Great Train Robbery (1903) & The Cheat (1915)
    Esitetty pe 28.8.2015 klo 17:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • The Last of the Mohicans (1920)
    Esitetty pe 28.8.2015 klo 19:30 (alkuperäisellä musiikilla 24.8. ja 26.8.)
    Säestys: Kari Mäkirannan orkesteri
  • City Girl (1930)
    Esitetty pe 28.8. 2015 klo 21:30
    Säestys: Sanna Pietiäisen orkesteri
  • Sijaton sielu (2015) & Oi, vielä jää (2014)
    Esitetty la 29.8.2015 klo 10:30
    Säestys: Puhti (Sijaton sielu)
  • The Dare-Devil (1923), Felix in Hollywood (1923), The Stunt Man (1927) & Behind the Screen (1916)
    Esitetty la 29.8.2015 klo 12:00
    Säestys: Janne Kuusinen
  • Mark Of Zorro (1920)
    Esitetty la 29.8.2015 klo 14:00 (alkuperäisellä musiikilla 25.8. ja 27.8.)
    Säestys: Trio Mutual
  • Kentucky Pride (1925)
    Esitetty la 29.8.2015 klo 16:30
    Säestys: Jonathan Hutchings, Jack Hutchings and Claude Bouillin
  • Lazybones (1925)
    Esitetty la 29.8.2015 klo 18:30
    Säestys: Teho Majamäki  ja Linda Fredriksson
  • The Crowd (1928)
    Esitetty la 29.8.2015 klo 21:00
    Säestys: Trio SO III
  • Birth of a Nation (1915)
    Esitetty su 30.8.2015 klo 15:00 Työväentalon musiikkisalissa
    Säestys: Salla Hakkolan orkesteri

2014 (Kulkuri 100 v.)

  • He Did and He Didn't (1916) Love (1919) & Good Night Nurse! (1918)
    Esitetty pe 29.8.2014 klo 17:00
    Säestys: Janne Kuusinen
  • The Chaser (1928)
    Esitetty pe 29.8.2014 klo 19:30
    Säestys: Ulf Krokfors Quartet
  • Tillie's Punctured Romance (1914)
    Esitetty pe 29.8.2014 klo 21:30 (alkuperäisellä musiikilla 25.8. ja 27.8.)
    Säestys: Sanna Pietiäinen Film Trio
  • The Sleeping Beauty (2013)
    Esitetty la 30.8.2014 klo 10:45
    alkuperäinen musiikki
  • For Heaven's Sake (1926)
    Esitetty la 30.8.2014 klo 12:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Polis Paulus Påskasmäll (1925)
    Esitetty la 30.8.2014 klo 14:00
    Säestys: Kari Mäkirannan orkesteri
  • Ylioppilas Pöllövaaran kihlaus (1920), Kun isällä on hammassärky (1923) & Runoilija muuttaa (1927)
    Esitetty la 30.8.2014 klo 16:30
    Säestys: Teho Majamäki  ja Linda Fredriksson –duo
  • Hands Up! (1926)
    Esitetty la 30.8.2014 klo 19:00
    Säestys: Trio Mutual
  • Woman of Paris (1923)
    Esitetty la 30.8.2014 klo 21:00 (lisäksi 26.8. ja 28.8.)
    alkuperäinen musiikki
  • City Lights (1931)
    Esitetty su 31.8.2014 klo 15:00 Urheilutalo Feeniksissä
    Säestys: Sibelius-akatemian filmiorkesteri

2013 (Jumalaiset naiset)

  • The Artist (2011)
    Esitetty ma 26.8.2013 ja ke 28.8.2013 klo 19:00
    alkuperäinen musiikki
  • Juha (1999)
    Esitetty ti 27.8.2013 ja to 29.8.2013 klo 19:00
    alkuperäinen musiikki
  • The Poor Little Rich Girl (1917)
    Esitetty pe 30.8.2013 klo 17:00
    Säestys: Jonathan Hutchings, Claude Bouillin ja Jack Hutchings
  • Beyond The Rocks (1922)
    Esitetty pe 30.8.2013 klo 19:00
    Säestys: Teho Majamäki  ja Linda Fredriksson –duo
  • Madame Dubarry (1919)
    Esitetty pe 30.8.2013 klo 21:00
    Säestys: Sanna Pietiäinen, Hannu Mattila & Wild Heart
  • Die Arme Jenny (1912)
    Esitetty la 31.8.2013 klo 12:00
    Säestys: Janne Kuusinen
  • Kärlek och Journalistik (1916)
    Esitetty la 31.8.2013 klo 13:30
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Tao Hua Qi Xue Ji (1931)
    Esitetty la 31.8.2013 klo 15:00
    Säestys: Kari Mäkirannan orkesteri
  • Das Tagebuch Einer Verlorenen (1929)
    Esitetty la 31.8.2013 klo 17:30
    Säestys: Jarmo Saari
  • Sparrows (1926)
    Esitetty la 31.8.2013 klo 20:00
    Säestys: Trio Mutual
  • Shen Nu (1934)
    Esitetty la 31.8.2013 klo 22:00
    Säestys: Heikki Elo orkestereineen
  • Anna-Liisa (1922)
    Esitetty su 1.9.2013 klo 16:00
    Säestys: Mikko-Ville Luolajan-Mikkola, Eero Ojanen ja Teemu Hauta-Aho
  • Glomdalsbruden (1926)
    Esitetty su 1.9.2013 klo 18:00
    Säestys: Tapio Niemelä ja Keijo Koski (The Snake Duo)

2012 (Saksalainen mykkäelokuva)

  • Fantom (1922)
    Esitetty pe 31.8.2012 klo 17:00
    Säestys: Wild Heart
  • Die Straße (1923)
    Esitetty pe 31.8.2012 klo 20:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Der Letzte Mann (1924)
    Esitetty pe 31.8.2012 klo 22:00
    Säestys: Jarmo Saari
  • Die Puppe (1919)
    Esitetty la 1.9.2012 klo 12:00
    Säestys: Eero Grundström
  • Herr Tartüff (1925)
    Esitetty la 1.9.2012 klo 14:30
    Säestys: Jonathan Hutchings ja Claude Bouillin
  • Hintertreppe (1921)
    Esitetty la 1.9.2012 klo 17:00
    Säestys: Janne Storm
  • Sunrise: a Song of two humans (1927)
    Esitetty la 1.9.2012 klo 19:00
    Säestys: Trio Mutual
  • Das weib des Pharao (1922)
    Esitetty la 1.9.2012 klo 21:30
    Säestys: Kari Mäkiranta
  • Die abenteuer des prinzen Achmed (1926)
    Esitetty su 2.9.2012 klo 14:00
    Säestys: Wild Heart

2011 (Skandinaavinen mykkäelokuva)

  • Die Gezeichneten (1922)
    Esitetty pe 2.9.2011 klo 17:00
    Säestys: Jan Wilke
  • Ingeborg Holm (1913)
    Esitetty pe 2.9.2011 klo 19:30
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Sången om den eldröda blomman  (1919)
    Esitetty pe 2.9.2011 klo 21:30
    Säestys: Franz Thomsson Orchestra
  • Herr Arnes pengar (1919)
    Esitetty la 3.9.2011 klo 12:00
    Säestys: Pasi Lintulahti Orchestra
  • Prästankan (1919)
    Esitetty la 3.9.2011 klo 15:00
    Säestys: Trio Mutual
  • Berg-Ejvind och hans hustru (1918)
    Esitetty la 3.9.2011 klo 17:00
    Säestys: Trio Minelo
  • Hotel Imperial (1927)
    Esitetty la 3.9.2011 klo 19:30
    Säestys: Heikki Elo
  • Häxan (1922)
    Esitetty la 3.9.2011 klo 22:00
    Säestys: Kari Mäkiranta

2010 (John Ford)

  • Mr West (1924)
    Esitetty pe 27.8.2010 klo 17:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • The Shamrock Handicap (1926)
    Esitetty pe 27.8.2010 klo 19:30
    Säestys: Jonathan Hutchings ja Claude Bouillin
  • Queen Kelly (1929)
    Esitetty pe 27.8.2010 klo 21:00
    Säestys: Eero Grundström
  • Grandma's Boy (1922)
    Esitetty la 28.8.2010 klo 12:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Hangman's House (1928)
    Esitetty la 28.8.2010 klo 14:30
    Säestys: Katriina Moisander ja Jenkkakahvat
  • Broken Blossoms (1919)
    Esitetty la 28.8.2010 klo 17:00
    Säestys: Jarmo Saari
  • 3 Bad Men (1926)
    Esitetty la 28.8.2010 klo 19:30
    Säestys: Trio Mutual
  • The Hunchback of Notre Dame (1923)
    Esitetty la 28.8.2010 klo 22:00
    Säestys: Heikki Elo Small Orchestra
  • The Iron Horse (1924)
    Esitetty su 29.8.2010 klo 13 :00
    Säestys: Händel sinfoniaorkesteri

2009 (Frank Borzage & Sir Alfred Hitchcock)

  • Tretja Meshtshanskaja (1927)
    Esitetty pe 28.8.2009 klo 17:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • The Matrimaniac (1916)
    Esitetty pe 28.8.2009 klo 19:30
    Säestys: Petteri Hirvanen band
  • The Ring (1927)
    Esitetty pe 28.8.2009 klo 21:30
    Säestys: Sirkus
  • Steamboat Bill Jr. (1928)
    Esitetty la 29.8.2009 klo 12:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • The Freshman (1929)
    Esitetty la 29.8.2009 klo 14:00
    Säestys: Villi Sydän
  • Lucky Star (1929)
    Esitetty la 29.8.2009 klo 16:00
    Säestys: Kari Mäkiranta Orchestra
  • The Blackmail (1929)
    Esitetty la 29.8.2009 klo 18:30
    Säestys: Trio Mutual
  • 7th Heaven (1927)
    Esitetty la 29.8.2009 klo 21:00
    Säestys: Heikki Elo Orchestra

2008 (Komedia ja seikkailu)

  • Nuori Luotsi (1928)
    Esitetty pe 29.8.2008 klo 17:00
    Säestys: Duo Valon Kotkat
  • Speedy (1928)
    Esitetty pe 29.8.2008 klo 19:30
    Säestys: Tapio Niemelä Twins
  • The Lost World (1925)
    Esitetty pe 29.8.2008 klo 22:00
    Säestys: Kari Mäkiranta Trio
  • The Kid Brother (1927)
    Esitetty la 30.8.2008 klo 12:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • The Floorwalker (1916), The Cure (1917) & The Adventurer (1917)
    Esitetty la 30.8.2008 klo 14:30
    Säestys: Katriina Moisander
  • Tarzan of the Apes (1918)
    Esitetty la 30.8.2008 klo 17:00
    Säestys: Tapio Niemelä Twins ja Keijo Koski
  • Girl Shy (1924)
    Esitetty la 30.8.2008 klo 19:00
    Säestys: Sirkus
  • Faust (1926)
    Esitetty la 30.8.2008 klo 22:00
    Säestys: Kari Mäkiranta Trio

2007

  • Mathias Sandorf (1921)
    Esitetty pe 31.8.2007 klo 17:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Il Fauno (1917)
    Esitetty pe 31.8.2007 klo 20:00
    Säestys: Kari Mäkiranta Trio
  • Les Nouveaux Messieurs (1928)
    Esitetty pe 31.8.2007 klo 21:30
    Säestys: Trio Mutual
  • The Immigrant (1917) & The Pawnshop (1916)
    Esitetty la 1.9.2007 klo 11:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Petit Ange (1920)
    Esitetty la 1.9.2007 klo 12:30
    Säestys: Wild Heart
  • Le Tournoi Dans la Cité (1928)
    Esitetty la 1.9.2007 klo 14:00
    Säestys: Unknown
  • Gaumont Pathé Western (1910-1914):
    Amour d'indienne, Justice of Manitou, The arrow of defiance, When the blood calls, A redskin's mercy, Devouement d'indien, Le calumet de la paix, Orphans of the wild & The bandit's spur
    Esitetty la 1.9.2007 klo 16:00
    Säestys: Duo Valon Kotkat
  • Entr'acte (1924) ja Au Secours! (1924)
    Esitetty la 1.9.2007 klo 18:30
    Säestys: Heikki Elo Small Film Orchestra
  • La Dixième Symphonie (1918)
    Esitetty la 1.9.2007 klo 20:00
    Säestys: Eero Grundström
  • Greed (1924)
    Esitetty la 1.9.2007 klo 22:00
    Säestys: Kari Mäkiranta Trio
  • Aatamin puvussa ja vähän Eevankin (1931)
    Esitetty la 1.9.2007 klo 12:00
    Säestys: Trio Mutual
  • Vaihdokas (1927)
    Esitetty la 1.9.2007 klo 14:30
    Säestys: Juhani Kähkönen

2006 (Victor Sjöströmin tuotanto)

  • Spione (1928)
    Esitetty pe 1.9.2006 klo 18:00
    Säestys: Bad Lorna’s Blues
  • He Who Gets Slapped (1924)
    Esitetty 1.9.2006 klo 20:30
    Säestys: Hillel Tokazier
  • The Unknown (1927)
    Esitetty pe 1.9.2006 klo 23:00
    Säestys: Janne Kuusinen
  • Kolme Buster Keatonin lyhytelokuvaa: Neighbors (1920), The 'High Sign' (1921) & One Week (1920)
    Esitetty la 2.9.2006 klo 12:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Her Sister from Paris (1925)
    Esitetty la 2.9.2006 klo 14:30
    Säestys: Duo Punos
  • The Man Who Laughs (1928)
    Esitetty la 2.9.2006 klo 17:00
    Säestys: Heikki Elo Small Film Orchestra
  • The Wind (1928)
    Esitetty la 2.9.2006 klo 19:30
    Säestys: Härkätien kamarimuusikot
  • The Phantom of the Opera (1925)
    Esitetty la 2.9.2006 klo 22:00
    Säestys: Eero Grundström

2005 (Erich von Stroheim)

  • Show People (1928)
    Esitetty pe 2.9.2005 klo 17:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • The Unbeliever (1918)
    Esitetty pe 2.9.2005 klo 19:30
    Säestys: Rauma Jazz Film Orchestra
  • Der Müde Tod (1921)
    Esitetty pe 2.9.2005 klo 21:30
    Säestys: Bad Lorna’s Blues
  • MGM Studio Tour (1925)
    Esitetty la 3.9.2005 klo 12:00 ja su 4.9.2005 klo 12:00
    Luennoimassa Eric Grayson
  • Double Whoopee (1929), Flaming Fathers (1927) ja The Boat (1921)
    Esitetty la 3.9.2005 klo 13:00
    Säestys: Timo Oikkonen ja Hillel Tokazier
  • The Strong Man (1926)
    Esitetty la 3.9.2005 klo 15:00
    Säestys: Eero Grundström
  • Tukkijoella (1928)
    Esitetty la 3.9.2005 klo 17:00
    Säestys: Juhani Kähkönen
  • West of Zanzibar (1928)
    Esitetty la 3.9.2005 klo 19:30
    Säestys: Heikki Elo Small Film Orchestra
  • The Wedding March (1928)
    Esitetty la 3.9.2005 klo 21:30
    Säestys: Trio Mutual
  • Louis Lumière ja Georges Méliès -kooste
    Esitetty su 4.9.2005 klo 13:00
    Säestys: Stefan Aniolek
    • Lumière -lyhytelokuvat:
      • vuosilta 1895-1897, mukana mm. La Ciotiat Station
    • Méliès -lyhytelokuvat:
      • The Magic Box (1901)
      • A Trip to the Moon (1902)
      • The Melomaniac (1903)
      • The Monster (1903)
      • The Terrible Turkish Executioner (1904)
      • The Transformation (1904)
      • The Conquest of the Pole (1912)
  • Meidän Poikamme (1929) 
    Esitetty su 4.9.2005 klo 14:30
    Säestys: Timo Oikkonen
  • The Heart of Humanity (1918)
    Esitetty su 4.9.2005 klo 17:00
    Säestys: Wild Heart 
  • Lisäksi sotapropagandaelokuvia 1940-luvulta kahden koosteen näytöksinä Teatteritalolla

2004 (Greta Garbon mykkäkauden elokuvat):

  • A Woman of Affairs (1928)
    Esitetty pe 27.8.2004 klo 17:00
    Säestys: Trio Mutual
  • The Scarecrow (1920), The Playhouse (1921) ja The Goat (1921)
    Esitetty pe 27.8.2004 klo 18:00 ja la 28.8.2004 klo 14:00 Työväentalolla
    Säestys: Duo Punos
  • The Sea Hawk (1924)
    Esitetty pe 27.8.2004 klo 20:00 Työväentalolla
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Laveata tietä (1931)
    Esitetty pe 27.8.2004 klo 21:00
    Säestys: Bad Lorna’s Blues
  • It (1927)
    Esitetty pe 27.8.2004 klo 23:00
    Säestys: Risto Pelli
  • The Finishing Touch (1928) ja Big Business (1929)
    Esitetty la 28.8.2004 klo 12:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Flesh and the Devil (1926)
    Esitetty la 28.8.2004 klo 13:30
    alkuperäinen musiikki
  • Our Hospitality (1924)
    Esitetty la 28.8.2004 klo 16:30
    Säestys: Bad Lorna’s Blues
  • Oliver Twist (1922)
    Esitetty la 28.8.2004 klo 18:30
    Säestys: Risto Pelli
  • The Mysterious Lady (1928)
    Esitetty la 28.8.2004 klo 21:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Lisäksi Suomi 60 vuotta sitten –näytöksiä ja Kansantieteellisten elokuvien sarja

2003:

  • Cops (1922) ja The Paleface (1922)
    Esitetty pe 29.8.2003 klo 17:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Bronenosets Potemkin (1925)
    Esitetty pe 29.8.2003 klo 19:00 Työväentalolla
    alkuperäinen musiikki
  • Mustalaishurmaaja (1929)
    Esitetty pe 29.8.2003 klo 20:00
    Säestys: Trio Mutual
  • Nedbrudte Nerver (1923)
    Esitetty pe 29.8.2003 klo 22:00
    Säestys: Risto Pelli
  • Two Tars (1928) ja Liberty (1929)
    Esitetty la 30.8.2003 klo 12:00 ja 15:00
    Säestys: Mini UFO
  • Safety Last (1923)
    Esitetty la 30.8.2003 klo 13:30
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Stachka (1924)
    Esitetty la 30.8.2003 klo 15:00 Työväentalolla
    alkuperäinen musiikki
  • The General (1926)
    Esitetty la 30.8.2003 klo 18:00
    Säestys: Bad Lorna’s Blues
  • The Four Horsemen of Apocalypse (1921)
    Esitetty la 30.8.2003 klo 20:00
    Säestys: Heikki Elon orkesteri
  • Sunrise (1927)
    Esitetty la 30.8.2003 klo 23:00
    Säestys: Risto Pelli
  • Lisäksi Forssa 100 vuotta,  Tampereen elokuvajuhlien parhaimmistoa, Suomi 60 vuotta sitten

2002:

  • Thomas Graals Bästä Barn (Mauritz Stiller) (1918)
    Esitetty pe 1.9.2002 klo 17:00
    Säestys: Risto Pelli
  • Chaplin kooste: Shoulder Arms ( 1918), Pay Day ( 1922) ja The Pilgrim (1923)
    Esitetty pe 1.9.2002 klo 18:00 ja la 2.9.2002 klo 12:00 Kino Kuhassa
  • The Cameraman (Buster Keaton) (1928)
    Esitetty pe 1.9.2002 klo 20:00
    Säestys: Bad Lorna’s Blues
  • Korkein voitto (Högsta vinsten) (1929)
    Esitetty pe 1.9.2002 klo 21:00 Kino Kuhassa
    Säestys: Trio Silent
  • Das Kabinett des Doktor Caligari (1920)
    Esitetty pe 1.9.2002 klo 23:00
    Säestys: Trio Mutual
  • Spite Marriage (Buster Keaton) (1929 )
    Esitetty la 2.9.2002 klo 12:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Erotikon (Mauriz Stiller) (1920)
    Esitetty la 2.9.2002 klo 14:00 Kino Kuhassa
    Säestys: Risto Pelli
  • Pas Paa Pigerne (1930)
    Esitetty la 2.9.2002 klo 14:00
    Säestys: Hillel Tokazier
  • Sotapolulla (1921)
    Esitetty la 2.9.2002 klo 15:00 ja su 3.9.2002 klo 14:00 Bio-Kaaressa
  • Forssa 100 vuotta -elokuva (1947), Kiljusen pojat koulussa (1921)
    Esitetty la 2.9.2002 klo 17:00 Kino-Kuhassa
    Säestys: Forssan soittokunta
  • Noidan kirot (Trolldomens förbannelse) (1927)
    Esitetty la 2.9.2002 klo 17:00
    Säestys: Trio Meri
  • Mustalaishurmaaja (Zigenarcharmören) (1929)
    Esitetty la 2.9.2002 klo 20:00
    Säestys: Trio Mutual
  • Nanook of the North (1922)
    Esitetty la 2.9.2002 klo 21:00 Kino Kuhassa
    Säestys: Trio Meri
  • Pandora's Box (Die Büchse der Pandora, G.W. Pabst) (1928)
    Esitetty la 2.9.2002 klo 23:00
    Säestys: Jarmo’s 4, swing band
  • Lisäksi Suomi 60 vuotta sitten koosteita

2001:

  • Korkein voitto (1929), Carl von Hartman
    Säestys: Jouni Kannisto
  • Elämän maantiellä (1927), Kurt Jäger & Ragnar Hartwall
    Säestys: Trio Mutual (Janne Kuusinen, piano - Hanne Jurvanen, harmonikka ja Taru Koivisto, huilu)
  • Sången om den eldröda blomman (1919 ), Mauritz Stiller
    Säestys: Risto Pelli
  • Körkarlen (1920) , Victor Sjöström
    Säestys: Risto Pelli
  • Vester Vov Vov ( 1925)
    Säestys: Jouni Kannisto
  • Fra Piazza del Popolo (1925)
    Säestys: kansanmusiikki duo (Milla Viljamaa, piano ja Johanna Juhola, haitarit)
  • Metropolis (1925/26), Fritz Lang
    Säestys: Heikki Elon yhtye (Heikki Elo, Heikki Pohto ja Miri Miettinen)
  • Nosferatu (1921), F.W. Murnau
  • Das Kabinett des Dr. Galigari (1919/20), Robert Wiege
    Säestys: Trio Mutual (Janne Kuusinen, piano - Hanne Jurvanen, harmonikka ja Taru Koivisto, huilu)
  • Der letzte Mann ( 1924), F.W. Murnau
    Säestys: Jazz trio (Claes Andersson, piano, Pentti Mutikainen, basso ja Reiska Laine, rummut)
  • Diktaattori (1940)
  • Kultakuume (1925)
  • Lisäksi Suomi 60 vuotta sitten –dokumentteja ja Forssan Maatalousnäyttely 1923

2000:

  • Jääkärin morsian (1931)
    Esitetty pe 1.9.2000 klo 18:30 Työväentalolla
  • Forssa-filmit osat 1-6 (1947)
    Esitetty pe 1.9.2000 klo 19:00 Teltassa
    Säestys: Forssan kaupungin soittokunta
  • The Kid (1921)
    Esitetty pe 1.9.2000 klo 21:00 Teltassa
  • Koskenlaskijan morsian
    Esitetty pe 1.9.2000 klo 22:00 Teltassa
    Säestys: Risto Pelli
  • Pay Day (1922)
    Esitetty la 2.9.2000 klo 12:00 Bio-Kaaressa
  • Sylvi (1912), Hammassärky (1924), Elokuvateatteri ennen ja nyt (1924)
    Esitetty la 2.9.2000 klo 12:00 Työväentalolla
  • Juha (1999)
    Esitetty la 2.9.2000 klo 16:00 Bio-Kaaressa
  • Juha (1921)
    Esitetty la 2.9.2000 klo 16:00 ja 18:00 Työväentalolla
  • Nummisuutarit (1923)
    Esitetty la 2.9.2000 klo 19:00 Teltassa
    Säestys: Dixie Brothers
  • Nykyaika (1936)
    Esitetty la 2.9.2000 klo 19:00 ja 21:00 Työväentalolla
  • Elämän maantiellä (1927)
    Esitetty la 2.9.2000 klo 21:00 Teltassa
    Säestys: Trio Mutual
  • Murtovarkaus (1926)
    Esitetty la 2.9.2000 klo 23:00 Teltassa
    Säestys: Mini UFO
 

LIPUNMYYNTI

Infopiste ja lipunmyynti sijaitsevat teltassa Keskuskadulla Elävienkuvien teatteri yhteydessä.

Sähköinen lipunmyynti toimii osoitteessa:
elavienkuvienteatteri.fi.

Lippuja voi ostaa myös ennakkoon Elävienkuvien teatterista.